EUGIKO
IV. XAKE JAIALDIA.
(2013ko
irailaren 15ean).
TALDEKAKO XAKE
TORNEOA.
(ADISKIDETASUNAREN
TALDEEN 2013ko ZIRKUITURAKO BALIAGARRIA).
Igande arratsaldean jokatu zen, Eugiko Larrain Toki pilotalekuan. Arautegiaren arabera taldekako sailkapena izanen zen, nahiz eta banakako txapelketa izan (sistema suitzarraren bidez). Hala ere, azkenean, taldekako txapelketa izan zen, 5 minutukoa.
Eugiko Kontzejuak antolatu zuen eta laguntzaileak Magna enpresa eta Nafarroako Xake Federakundea izan ziren.
AZKENEKO
SAILKAPENA.
1) Mikel Gurea A (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria) – 39
puntu.
2) Orvina (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 36’5 puntu.
3) Oberena A (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 36 puntu.
4) Mikel Gurea B (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria) – 24 puntu.
5) Gros (Donostia, Gipuzkoa, Euskal Herria) – 18 puntu.
6) Oberena B (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 8 puntu.
7) Oberena C (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 7’5 puntu.
EUSKAL ZIRKUITURAKO PUNTUAK.
1) Mikel Gurea A (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria) – 12
puntu.
2) Oberena A (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 10 puntu.
EUSKAL ZIRKUITUKO SAILKAPEN NAGUSIA (24 TORNEO JOKATUTA).
1) Abadiño (Bizkaia, Euskal Herria) – 104 puntu (13 torneo).
2) Itsas
Zaldunak (Santurtzi, Bizkaia, Euskal Herria) – 84 puntu (13 torneo).
3)
Mikel
Gurea (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria) – 75 puntu (8 torneo).
4) Zornotza (Bizkaia, Euskal
Herria) – 66 puntu (12 torneo).
5)
Portugalete
(Bizkaia, Euskal Herria) – 63 puntu (11 torneo).
6)
Santurtzi
(Bizkaia, Euskal Herria) – 59 puntu (10 torneo).
7)
Zuri
Baltza (Bilbo, Bizkaia, Euskal Herria) – 55 puntu (10 torneo).
8)
Solvay
(Torrelavega, Kantabria, Espainia) – 48 puntu (4 torneo).
9)
Altzaga
(Leioa, Bizkaia, Euskal Herria) – 47 puntu (5 torneo).
10)
Kultur
Sustapena (Errenteria, Gipuzkoa, Euskal Herria) – 46 puntu (4 torneo).
11)
Castro
Urdiales – 43 puntu (7 torneo).
12)
Eibar
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 34 puntu (6 torneo).
13)
Oberena
(Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 30 puntu (3 torneo).
14)
Bergara
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 30 puntu (7 torneo).
15)
Grupo
Covadonga (Gijon, Asturias) – 29 puntu (3 torneo).
16)
Salcedo
(Bioño de Pielagos, Kantabria, Espainia) – 29 puntu (5 torneo).
17)
Zaldi
Baltza (Elorrio, Bizkaia, Euskal Herria) – 29 puntu (5 torneo).
18)
SAL
(Sociedad Ajedrecística Logroñesa) (Logroño, Espainia) – 28 puntu (3 torneo).
19)
Arrasate/Arlutz
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 22 puntu (2 torneo).
20)
Tolosa
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 21 puntu (4 torneo).
21)
Larrasoloeta
(Durango, Bizkaia, Euskal Herria) – 20 puntu (6 torneo).
22)
Alfil
(Beasain, Gipuzkoa, Euskal Herria) – 18 puntu (4 torneo).
23)
Arrano
Elkartea (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 15 puntu (2 torneo).
24)
Liebana
(Potes, Kantabria, Espainia) – 13 puntu (2 torneo).
25)
Getxo
(Bizkaia, Euskal Herria) – 12 puntu (2 torneo).
26)
San
Viator (Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 11 puntu (2 torneo).
27)
Beraun
Bera (Errenteria, Gipuzkoa, Euskal Herria) – 10 puntu (torneo bat).
28)
Paz de
Ziganda (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria) – 8 puntu (torneo bat).
29)
Calasanz
(Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 7 puntu (torneo bat).
30)
Ermua
(Bizkaia, Euskal Herria) – 7 puntu (torneo bat).
31)
Azkoitia
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 7 puntu (2 torneo).
32)
Zarautz
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 7 puntu (2 torneo).
33)
Elgoibar
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 7 puntu (3 torneo).
34)
Deba
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – 4 puntu (torneo bat).
35)
Gallarta
(Abanto Bizkaia, Bizkaia, Euskal Herria) – 3 puntu (torneo bat).
36)
Arambizkarra
(Gasteiz, Araba, Euskal Herria) – 2 puntu (torneo bat).
37)
Azpeitia
(Gipuzkoa, Euskal Herria) – Puntu bat (torneo bat).
38)
Laudio
(Araba, Euskal Herria) – Puntu bat (torneo bat).
MIKEL GUREA GORUNTZ EUSKAL ZIRKUITUAN.
Ez zen antolatzaileen
asmoa torneo hau Euskal Zirkuiturako baliagarria izatea. Baina azkenean sartu
egin da, Zirkuituaren baldintzak betetzen zituelako.
Mikel Gurea A taldeak
jokalari indartsu hauek izan zituen: Aritz Mancha Otano, Aitor Martinez Ayesa,
Iker Irañeta Unzue eta Angel Vilchez Gonzalez. Ez zen harritzekoa txapeldun
geratzea.
Hau izan da aurten Euskal
Zirkuituan Mikel Gureak irabazitako hirugarren torneoa. 2013ko uztailaren 20an,
Santurtzin, Karmena X. Xake Jaialdian nagusitu zen. Abuztuaren 17an, Burlatako
Jaietako X. Xake Torneoa ere irabazi zuen Mikel Gureak.
2012ko denboraldian,
Zirkuituan, torneo bakarra eraman zuen: Burlatako Jaietako IX. Xake Torneoa.
Zortzigarren postuan geratu zen Euskal Zirkuituko azkeneko sailkapenean.
2013an podiuma egitetik
gertu dago, hirugarren baitoa sailkapen nagusian.
Eugiko IV. Xake Jaialdian
bigarren Orvina izan zen, Iñaki Rebole Arbea (12tik 11, % 91’67), Mikel Ortega
Lopez (12tik 12, % 100), Adolfo Ruiz Anton (12tik 6’5, % 54’17) eta Mikel Otsoa
Aldaz (12tik 7, % 58’33) jokalariekin. Talderik onena eraman gabe, garaile sena
erakutsi zuen berriz. Bigarren postu hori, horren erakusgarri.
Oberena A izan zen
hirugarren, Jose Miguel Ugalde Ezkurra, Jesus Luis Aguinaga Ruiz, Javier Yaben
Muñoz eta Mariano De Pablos Fernandez xakelariekin.
Mikel Gurea B laugarren
sailkatutako jokalariak: Odei Lerendegi Lasa, Asier Alfaro Piñero, Imanol
Solano Martinez, Alex Ortega Villa eta Oier Lakunza.
Gros bosgarren
sailkatutako jokalariak: Jose Luis Muñoz Avila, Alejandro Galvan Perez-Ilzarbe,
Ivan Iturralde Etxeberria eta Ander Martin Iribar.
Oberena B seigarren
sailkatutako jokalariak: Jose Maria Gonzalez Oderiz, Jorge Fernandez
Villameriel, Lucia Fernandez Villameriel, Jose Galvan eta Jose Antonio Fernandez
Senovilla.
Oberena C zazpigarren
sailkatutako jokalariak: Diego Moral Barragan, Leyre Abrisqueta Zudaire, Ines
Abrisqueta eta Javier Abrisqueta.
TORNEO HONEN HISTORIA.
2010ean, I.
Xake Jaialdian: Oberena (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Mikel Gurea (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Alekhine (Lizarra,
Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2011n, II.
Xake Jaialdian: Oberena (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Gazte Berriak (Antsoain, Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Iturrama (Iruñea,
Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2012an, III.
Xake Jaialdian: Santa Ana (Tutera, Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Oberena (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Iturrama (Iruñea,
Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
2013an, IV.
Xake Jaialdian: Mikel Gurea A (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria), garaile; Orvina (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria), bigarren; Oberena A (Iruñea,
Nafarroa, Euskal Herria), hirugarren.
PALMARESA.
1)
Oberena (Iruñea, Nafarroa, Euskal Herria) – 2 titulu.
2) Mikel Gurea (Burlata, Nafarroa, Euskal Herria) – Titulu bat.
3) Santa Ana (Tutera, Nafarroa, Euskal Herria) – Titulu bat.
2013-09-15.
Iturria: Txelu Fernandez Gutierrez (EXF-FVA).